Board of Education‎ > ‎Board Bits‎ > ‎

May 2018

The Botkins Board of Education met on Wednesday, May 9th, 2018 for the regular board meeting and took the following actions: 
  • Recognized the 2018 OSBA Business Honor Roll Award winners: Brown Industrial, The Palazzo, Botkins Electric and Plumbing, The Inn Between
  • Held the IDEA hearing. Included discussion of expenditures of the IDEA funds.
  • Casey Dietz spoke about signage of Cole Field. Considering a fundraiser of selling banners to businesses to hang on the Cole Field fence.
  • Josh Meyer updated on the Athletic Boosters. Spoke about the Wiffle Ball Tournament; Scoreboard for the Varsity baseball field; equipment for the weight room; new building in the works at the Industrial Park.
  • Approved the minutes of the April 11, 2018 regular meeting and April 25, 2018 special board meeting.
  • Approved the Treasurer's report by fund, the Investment report, and cash balance report as presented.
  • Approved the amended 5-year forecast as presented by the Treasurer.
  • Approved a $30,000 transfer from the General Fund to the Severance Fund.
  • Approved a $10,000 transfer from the General Fund to the Permanent Improvement Fund.
  • Approved a $50,000 transfer from the General Fund to the Track Capital Improvement Fund for future track improvements.
  • Approved a contract with Carol Riggle for the fiscal year 2018 Modified Cash Basis/OCBOA reports. Cost would be $1,500.
  • Hired the following list of personnel for the 2018-19 school year for supplemental contracts at salaries to be determined:
                  Chris Abke - Adult Volunteer Coordinator
                  Brad Bergman - Boys Varsity Basketball Assistant Coach
                  Chad Berning - Freshman Class Advisor
                  Kendra Berryman - Varsity Girls Soccer Coach
                  Hailey Billing - High School Cheerleader Advisor
                  Stacy Braun - Senior Class Advisor
                  Sara Brown - Veterans Day Coordinator
                  Andrew Davis - JV Boys Basketball Coach
                  Andrew Davis - Yearbook Advisor
                  Jenni Doseck - Varsity Volleyball Assistant Coach
                  Taylor Doseck - 7th Grade Volleyball Coach
                  Heath Geyer - Boys 7th Grade Basketball Coach
                  Rick Geyer - Boys 8th Grade Basketball Coach
                  Katie Greve - Veterans Day Coordinator
                  Phil Groves - Sophomore Class Advisor
                  Phil Groves - Girls Summer Basketball Coordinator
                  Melissa Grunden - Show Choir Director
                  Melissa Grunden - JH/HS Choir Solo and Ensemble
                  Melissa Grunden - Sophomore Class Advisor
                  Melissa Grunden - Music Unlimited
                  Ryan Gutman - Coed JH & Varsity Cross Country Coach
                  Ryan Gutman - 8th Grade Advisor
                  Ryan Gutman - National Honor Society - 1/2
                  Tasha Helmstetter - Girls 7th Grade Basketball Coach
                  Jena Holtkamp - Freshman Class Advisor
                  Andrea Jones - Head Swimming Coach
                  Caitlin Lane - Girls Varsity Assistant Soccer Coach
                  Jason Liette - 7th Grade Advisor
                  Jason Liette - National Honor Society - 1/2
                  Ryan Loy - Girls Varsity Basketball Assistant Coach
                  Ryan Loy - Student Council Advisor
                  Ryan Loy - Winter Activities Director
                  Kevin Lynch - Varsity Boys Soccer Coach
                  Laura Mack - 8th Grade Advisor
                  Dennis McPheron - Girls JV Basketball Coach
                  Jeff McPheron - Fall Activities Director
                  Brett Meyer - Golf Coach
                  Brett Meyer - JV Golf Coach
                  Paula Owen - Musical Director
                  Paula Owen - JH/HS Band Solo and Ensemble
                  Paula Owen - Pep Band
                  Tom Platfoot - Junior Class Advisor
                  Tom Platfoot - Junior Class Prom Advisor
                  Jeremy Pleiman - Publicity Agent
                  Jeremy Pleiman - 7th Grade Advisor
                  Lynn Pleiman - Academia Team
                  Lynn Pleiman - Senior Class Advisor
                  Lynn Pleiman - FTA Advisor
                  Keith Puschel - Senior Commencement
                  Keith Puschel - Musical Assistant - Lighting/Technology
                  Ashleigh Ratermann - Recycling Coordinator
                  Christine Schmerge - Girls Freshman Basketball Coach
                  Fred Schmerge - Coed JH & Varsity Cross Country Assistant Coach
                  Olivia Schneider - Musical Assistant Director
                  Vicki Steinke - Concession Stand Coordinator
                  Bryan Trego - Varsity Volleyball Coach
                  Bryan Trego - Athletics Facilities Manager
                  Bryan Trego - Junior Class Advisor
                  Bryan Trego - Junior Class Prom Advisor
                  Bryan Trego - Summer Volleyball Coordinator
                  Samantha Vehorn - 8th Grade Volleyball Coach
                  Ethan Zimpfer - Boys Varsity Soccer Assistant Coach
  • Hired the following administrative staff members for the contracts presented:
                             Eligible for 3-year contract: Mick Jones and Brad Bergman
                             Eligible for 1-year contract: Annette Hensley
  • Hired the following certified staff members for the contracts as presented:
                             Eligible for 3-year contract: Jodi Alig, Rob Berryman, Tina Paul, Paula Owen, Bryan Trego, and Kristin Ruppert
                             Eligible for 1-year contract: Andrew Davis, Jena Holtkamp, Kirsten Martinez, and Renee Wildermuth
  • Hired the following classified staff members for the contracts as presented:
                             Eligible for a 2-year contract: Mike Hoy (Bus) and Jane Fullenkamp (Nurse)
                             Eligible for a Continuing contract: Connie Greve (Custodial/Cafeteria), Billie Homan (Social Worker/Part-time Aide), Drew Kreitzer (Custodial), 
                                                                                   Chad Steinke (Bus), Brenda Tennant (Secretary)
  • Accepted the following resignations:
                             Tina Cartwright and Cindy Cox as cafeteria workers effective as of May 24, 2018 and Kayla Sherman as an Aide as of the end of summer school.
  • Hired the following personnel:
                             Susan Nichols - Sub for the cafeteria for the 2017-18 school year and Cafeteria worker for the 2018-19 school year.
                             Doris Frilling - Sub for the cafeteria for the 2017-18 school year and Cafeteria worker for the 2018-19 school year.
                             Jayme McCullough - Cafeteria worker for the 2018-19 school year
                             Jenny Luebke - Summer School Tutor
                             Phil Groves - 2018 Summer Girls Basketball Coordinator
                             Brad Bergman - 2017-18 Girls Youth League Basketball Coordinator
  • Hired the following students as seasonal summer custodians/tech aides/office help: Tristen Burns, Katelyn McElroy and Jasmine Brown
  • Moved that Botkins Local School will not provide students in grades 7 & 8 with CTE for the 2018-19 school year and will apply for a CTE waiver.
  • Approved the following overnight trips:
                              Volleyball: Camp at Maumee Bay July 19th - 21st, 2018
                              Girls Basketball: Camp at University of Findlay June 13th and 14th, 2018
                              Girls Varsity Basketball: Camp at Wilmington College June 22nd and 23rd, 2018
                              Boys Basketball: Camp at University of Findlay June 22nd and 23rd, 2018
                              FCCLA: Nationals in Atlanta, GA June 27th - July 3rd, 2018
  • Adopted the following Resolution of Commendations as presented:
                             SSA Choir: Earned a Superior rating at Districts qualifying them for State where they also received a Superior rating.
                             General Livestock Judging Team: Placed 5th out of 169 teams qualifying them for Nationals in the fall.
                             Dairy Judging Team: Placed 3rd out of 57 teams qualifying them for Nationals in the fall.
                             FCCLA: Emma Ewry and Sarah VanBrocklin earned a 1st place in their presentation in Focus on Children and qualifying them for Nationals in June.
  • Approved the donation in the amount of $1,000 from First National Bank and in the amount of $376 from Josh Meyer to be used for scholarships.
  • Entered executive session for preparing for, conducting or reviewing negotiations or bargaining sessions with public employees concerning their compensation or other terms and conditions of their employment.
  • Left executive session.
  • Approved the Botkins Federation of Teachers agreement for salaries and benefits. Also approved salary rate increases and benefits changes for administration and classified staff as presented.