May 2019

The BOE met on May 7th for the regular board meeting and took the following actions:

  • Approved the minutes of the April 10, 2019 regular meeting board minutes as corrected.
  • Approved the Treasurer's report by fund, the Investment report, and cash balance report as presented.
  • Approved the amended 5-year forecast as presented by the Treasurer.
  • Approved the contract with Carol Riggle for the FY 2019 Modified Cash Basis/OCBOA Reports at a cost of $1500.
  • Hired the following list of personnel for the 2019-2020 school year for supplemental contracts at salaries to be determined:

Chris Abke - Adult Volunteer Coordinator

Brad Bergman - Boys Varsity Basketball Assistant

Chad Berning - Freshman Class Advisor

Stacy Braun - Senior Class Advisor

Stacy Braun - RESA Monitor

Sara Brown - Veteran Day Coordinator

Andrew Davis - Yearbook Advisor

Andrew Davis - JV Boys Basketball Coach

Taylor Doseck - 8th Grade Volleyball Coach

Heath Geyer - Boys 7th Grade Basketball Coach

Rick Geyer - Boys 8th Grade Basketball Coach

Katie Greve - Veterans Day Coordinator

Phil Groves - Sophomore Class Advisor

Phil Groves - Girls Varsity Basketball Coach

Phil Groves - Girls Summer Basketball Coordinator

Melissa Grunden - Show Choir Director

Melissa Grunden - HS/JH Solo and Ensemble

Melissa Grunden - Sophomore Class Advisor

Melissa Grunden - Music Unlimited

Ryan Gutman - Coed Varsity and JH Cross Country Coach

Ryan Gutman - 8th Grade Advisor

Margie Haehn - Musical Assistant Director

Tasha Helmstetter - 7th Grade Girls Basketball Coach

Jena Holtkamp - Freshman Class Advisor

Jena Holtkamp - Concession Stand Coordinator

Andrea Jones - Head Swimming Coach

Sybil Koenig - RESA Monitor

Caitlin Lane - Girls Varsity Soccer Coach

Jason Liette - 7th Grade Advisor

Jason Liette - RESA Monitor

Ryan Loy - Student Council Advisor

Ryan Loy - Winter Activities Director

Ryan Loy - Girls Varsity Basketball Assistant Coach

Kevin Lynch - Varsity Boys Soccer Coach

Laura Mack - 8th Grade Advisor

Laura Mack - National Honor Society-1/2

Christy Marchal - 8th Grade Girls Basketball Coach

Dennis McPheron - Girls JV Basketball Coach

Jeff McPheron - Fall Activities Director

Brett Meyer - Golf

Brett Meyer - JV Golf

Paula Owen - Musical Director

Paula Owen - HS/JH Solo and Ensemble

Paula Owen - Pep Band

Tom Platfoot - Junior Class Advisor (1.5%)

Tom Platfoot - Junior Class Prom Advisor (1%)

Jeremy Pleiman - Publicity Agent

Jeremy Pleiman - 7th Grade Advisor

Lynn Pleiman - Academia Team

Lynn Pleiman - Senior Class Advisor

Lynn Pleiman - FTA Advisor

Sean Powell - Varsity Boys Basketball Coach

Sean Powell - Summer Boys Basketball Coodinator

Keith Puschel - Senior Commencement

Keith Puschel - Musical Assitant - Lighting/Technology

Chelsea Raines - Varsity Volleyball Assistant Coach

Ashleigh Ratermann - Recycling Coordinator

Ashleigh Ratermann - National Honor Society-1/2

Hailey Russell - High School Cheerleader Advisor

Brad Schmerge - Freshman Boys Basketball Coach

Fred Schmerge - Coed Varsity and JH Cross Country Assistant Coach

Olivia Schneider - Musical Assistant Director

Bryan Trego - Varsity Volleyball Coach

Bryan Trego - Summer Volleyball Coordinator

Bryan Trego - Junior Class Advisor (1.5%)

Bryan Trego - Junior Class Prom Advisor (1%)

Bryan Trego - Athletics Facilities Manager

Samantha Vehorn - 7th Grade Volleyball Coach

  • Hired the following Administrative Contracts as salaries to be determined:

Chris Abke - 3-year Administrative Contract

Ryan Loy - 5-year Administrative Contract

Keith Puschel - From Continuing Classified Contract to Continuing Administrative Contract

Kim Card - From Continuing Classified Contract to Continuing Administrative Contract

Annette Hensely - 2-year Supervisory Contract

  • Hired the following Certified Staff members for the contracts as presented:

Andrew Davis - 3-year Contract

Jena Holtkamp - 3-year Contract

Jane Hough - 3-year Contract

Kirsten Martinez - 3-year Contract

Renee Wildermuth - 3-year Contract

Rob Berryman - Continuing Contract

Kristina Paul - Continuing Contract

Kristin Ruppert - Continuing Contract

Jacquelyn Russell - Continuing Contract

Heather Thaman - Continuing Contract

  • Hired the following Classified Staff members for the contracts as presented:

Susan Leugers - 1-year Contract

Kendra Berryman - 2-year Contract

Susan Covelli - 2-year Contract

Debbie Faulder - 2-year Contract

Mike Free - 2-year Contract

Jayme McCullough - 2-year Contract

Ann McCafferty - 2-year Contract

Tony Sell-2-year Contract

Phil Snider-2-year Contract

Beth White-2-year Contract

  • Hired the following personnel as presented:

Brad Bergman - 2018-2019 Youth League Basketball Coordinator

Colleen Maurer - Summer School Tutor

  • Accepted the resignation of Kelly Peterman from the Cafeteria effective as of April 29, 2019.
  • Hired the following students as seasonal summer help: Harley Mullins, Justin Shuga, Elliott Goubeaux, Madison Gerstner, Declen Ford, Parker Geis, Averie Thorpe and Makenna Maurer.
  • Moved to allow Jason Rogers to volunteer as a track coach.
  • Moved that Botkins Local School will not provide students in Grades 7 & 8 with CTE for the 2019-20 school year and will apply for a CTE waiver.
  • Approved the following overnight trips:

Volleyball - Camp at Maumee Bay July 18th-20th, 2019

Girls Basketball - Camp at University of Findlay-June 12th and 13th, 2019

Girls Varsity Basketball - Camp at Wilmington College-June 21st and 22nd, 2019

Boys Basketball - Camp at University of Findlay-June 21st and 22nd, 2019

Boys Soccer - Camp at Ohio Dominican University July 8th-10th, 2019

FFA General Livestock - "Big E" West Springfield, Massachusetts September 12th-15th, 2019

FFA-FFA National Convention/National Judging Contest, Indianapolis, Indiana October 30th - November 2nd, 2019

  • Adopted the following Resolution of Commendations as presented:

General Livestock Judging Team - Placed 4th out of 176 teams qualifying them for Nationals in the fall.

Dairy Judging Team - Placed 1st our of 73 teams qualifying them for Nationals in the fall.

FCCLA - Bella Ewry earned 1st Place with her Job Interview and Emma Ewry, Aubrie Harrod and Arica Jutte earned 2nd place with their presentation in Food Innovations Senior qualifying them for Nationals this summer.

  • Accepted the following donations:

$500 from an Anonymous donor to be used for the Pay It Forward Scholarship

$100 from an Anonymous donor to be used for the Grillot Scholarship

$1000 from First National Bank to be used for the First National Bank Scholarship

$1000 from Greve Farm to be used for the Greve Scholarships

  • Approved salaries and benefit changes for Classified and Administration as presented.
  • Moved to change the June Board meeting from June 12th, 2019 to June 13th, 2019 at 7:00 PM.